Kim jest groomer? - wywiad - WashDog

Kim jest groomer? – wywiad

Kim jest groomer i jak nim zostać? O tym rozmawiamy z Emilią Rogowską groomerem z 10 letnim doświadczeniem, Master Groomerem w Wash Dog Kowale, trenerem w Wash Dog Academy i hodowcą maltańczyków

Emilko, powiedz kim jest groomer?

 Ja jestem groomerem 🙂 Groomer to po prostu fryzjer dla psów i kotów. Chociaż ja zajmuję się tylko psami. Groomer to osoba, która profesjonalnie zajmuje się strzyżeniem, trymowaniem, kąpielą, doborem kosmetyków, czyszczeniem uszu, przycinaniem pazurków u psów. Ogólnie rzecz biorąc groomer zajmuje się szeroko rozumianą pielęgnacją psów. 

Jak długo pracujesz w zawodzie?

Całe moje życie zawodowe to grooming, w tym roku minie 10 lat od kiedy jestem groomerem.

Skąd wiedziałaś, że chcesz być groomerem? Jak odkryłaś swoją pasję do groomingu?

To wszystko zaczęło się od Tofika – mojego pierwszego psa, który jest już ze mną 18 lat. Tofik jest kundelkiem i trafił do nas do domu, gdy byłam nastolatką. Zajmowałam się nim najlepiej jak potrafiłam. Już wtedy wiedziałam, że opieka nad psem, to nie tylko codzienne spacery, żywienie i wizyty u weterynarza, ale również pielęgnacja. Tofik jest wspaniałym psem i dzielnie znosił wszystkie kąpiele, które mu urządzałam a także strzyżenie szkolnymi nożyczkami. Takie były początki mojej przygody z groomingiem. Nie miałam pojęcia, że istnieje taki zawód jak psi fryzjer. O tym dowiedziałam się później i od razu wiedziałam, że to jest wymarzona praca dla mnie. Szybko zdecydowałam się na dobry kurs groomerski i otworzyłam swój salonik groomerski w rodzinnej miejscowości.

Wspomniałaś o dobrym kursie, który ukończyłaś. Powiedz, jak znaleźć dobry kurs groomerski? Na rynku jest ich całkiem sporo, ale większość z nich nie daje praktycznych umiejętności. Jak mądrze wybrać? Czym się kierować?

Po pierwsze, zanim wybierzesz kurs, sprawdź co na jego temat mówią osoby, które go ukończyły. Poczytaj opinie klientów, którzy korzystają z usług salonu, w którym planujesz się uczyć. Szczerze mówiąc nie polecam kursów organizowanych poza salonami groomerskimi.

Po drugie, przed decyzją o kursie, zadzwoń i porozmawiaj z ogranizatorem, upewnij się, że wszystko rozumiesz i wiesz, jakie umiejętności zdobędziesz podczas kursu. Dowiedz się ile osób będzie na kursie i jak będzie wyglądał dzień szkoleniowy. Musisz wiedzieć czy będziesz pracować sama z psem czy tylko się przyglądać jak ktoś pracuje. To ogromna różnica. Uwierz, że od przyglądania się nikt niczego się nie nauczył. 

Po trzecie, sprawdź program szkolenia. Wybierz kurs, który przygotuje Cię do pracy, a nie tylko pokaże jak wygląda praca groomera. Na wielu kursach uczestnik, który już dostanie psiego modela ma nawet 6 godzin na strzyżenie psa! To bardzo nieprofesjonalne. W salonie masz 2 godziny na strzyżenie małego psa i to z kąpielą a nie 6!

A co dla Ciebie jest najważniejsze na kursie?

Dla mnie najważniejsza jest praktyka. Tak jak powiedziałam, nie nauczysz się patrząc jak pracuje groomer. Nauczysz się wtedy, gdy weźmiesz do ręki maszynkę, nożyczki i zaczniesz strzyc. 

 A co z teorią?

Teoria jest oczywiście bardzo ważna, ale ja na kursach, które prowadzę wplatam ją między praktykę. Oznacza to, że nie dzielę kursu na dni teoretyczne i praktyczne, tylko teoria obecna jest przez cały czas szkolenia. 

Prowadzisz kursy w Wash Dog Academy, jak czujesz się w roli trenera?

Jak ryba w wodzie 🙂 W Wash Dog Academy stawiamy na praktykę. Mogę być pewna, że po trzech tygodniach szkolenia uczestnik naszego kursu będzie mógł swobodnie stanąć do stołu i ostrzyc psa. 

Czy trzy tygodnie to nie za mało?

I tak i nie. Oczywiście, że nie da się nauczyć zawodu groomera w trzy tygodnie, ale można zdobyć mocne podstawy dzięki, którym spokojnie rozpoczniesz pracę. My stawiamy na praktykę. Na szkoleniu już od pierwszego dnia kursant pracuje na psim modelu. Staramy się, żeby każdy uczeń zrobił dwa a w drugim tygodniu kursu nawet trzy strzyżenia dziennie.  Na pierwsze strzyżenia przewidujemy 2,5 do 3 godzin. 

Czym kurs w Wash Dog Academy różni się od innych?

W Akademii znamy się nie tylko na groomingu ale także na nauczaniu i szkoleniu przyszłych groomerów. Chcemy, żeby każdy po naszym kursie mógł rozpocząć pracę w zawodzie. Część z naszych kursantów po zakończeniu szkolenia znajduje pracę w salonach Wash Dog. Jestem bardzo dumna z każdego mojego ucznia i z każdym jeszcze długo po szkoleniu jestem w kontakcie. Przez pierwszy okres pracy młodego groomera, każdy może liczyć na moje wsparcie merytoryczne. Zdarza się i tak, że akurat przygotowuję kolację w domu a tu moja uczennica dzwoni i podpytuje jak najlepiej ostrzyc psa, którego właśnie ma na stole. Kolacja musi wtedy poczekać 🙂

 Jakie cechy powinien mieć ktoś kto myśli o kursie groomerskim?

Przede wszystkim musi kochać zwierzęta i nie bać się ich. Wiem, że to brzmi banalnie, bo wiele osób deklaruje miłość do psów, ale to trzeba naprawdę czuć. Każdy pies będzie wiedział, czy udajesz czy faktycznie go lubisz. Po drugie bardzo dobrze jeśli masz zdolności plastyczne. Jeśli lubisz rysować, masz zmysł estetyczny, to ta praca może Ci się spodobać. Po trzecie cierpliwość, ta przydaje się każdego dnia. 

A co jeśli kocham psy a nie umiem rysować? Czy to przekreśla moje szanse na bycie groomerem?

Absolutnie nie. Zdolności plastyczne bardzo pomagają, ale nie martw się jeśli ich nie masz. Pracujemy systemem i na szkoleniu nauczymy Cię patrzeć na psa tak, żebyś dobrze go ostrzygła. Mamy swoje sposoby i znamy miejsca na psie, na które należy patrzeć, żeby dobrze ostrzyc. Trzeba tylko chcieć. 

Wspominałaś, że po kursie otworzyłaś swój salon, jak to się stało, że pracujesz teraz w Wash Dogu?

Rzeczywiście na początku prowadziłam swój salon i hotel dla psów. Jednak moje życie osobiste potoczyło się w ten sposób, że przeprowadziłam się do Gdańska i bardzo się z tego cieszę. Pracuję w salonie Wash Dog w Gdańsku już cztery lata i jestem trenerem w Wash Dog Academy. Czuję, że jestem we właściwym miejscu. 

Wiem, że kochasz wszystkie psy, ale mimo to zapytam, czy masz swoją ulubioną rasę psów?

Oczywiście 🙂 chyba każdy groomer ma swoich faworytów. Uwielbiam maltańczyki. Mam swoją hodowlę maltańczyków i każdy, kto pozna moją suczkę Nelkę bez pamięci się w niej zakochuje. Pieski te są wesołe i bardzo towarzyskie. Kochają ludzi i stworzone są do przytulania. 

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę samych przyjemnych chwil w najmilszym psim towarzystwie. Podziwiam Twoją pasję i z niecierpliwością czekam na kolejnych wspaniałych groomerów, których wyszkolisz.

Dziękuję. 

 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}

Dzień dobry,

Dziękujemy za zapytanie.

Skontaktujemy się z Tobą niebawem.

Pozdrawiamy, Wash Dog