Kleszcze pojawiają się wczesną wiosną i są z nami do późnej jesieni. Atakują nasze psy na trawnikach, łąkach, polach i w lasach. Niestety można je spotkać praktycznie wszędzie, nawet wychodzą na szybki spacer wokół domu. Jak się przed nimi bronić? Co stosować, aby skutecznie je odstraszyć?
Obroża
Wybór obroży zabezpieczających psa przed kleszczami jest ogromny. Dlatego jej zakup warto skonsultować z weterynarzem. Lekarz weterynarii najlepiej dopasuje odpowiednią obrożę do naszego psa, zwracając uwagę na jego sierść oraz ogólny stan zdrowia. Co innego dobrze zabezpiecza przed kleszczami koty a co innego psy. Dlatego nie powinno się stosować zamiennie produktów przeznaczonych dla psów z tymi dla kotów. Przy takiej zamianie łatwo można skrzywdzić naszego pupila. Jednocześnie przestrzegamy przed kupowaniem tanich obroży, które są dostępne w supermarketach albo w sklepach internetowych. Niestety nie są one dobrej jakości i nie zabezpieczą odpowiednio psa. Dobrej jakości obroża powinna być odporna na wodę i zabezpieczyć psa na około 6 miesięcy.
Kropelki
Kolejnym preparatem, który broni psa przed kleszczami są specjalne kropelki. Kropelki można zakupić w gabinecie weterynaryjnym lub w sklepie zoologicznym. Preparat wcieramy w skórę na wysokości karku psa. Płyn wmasowujemy w kilku miejscach. Dla ochrony naszych rąk używajmy w tym celu jednorazowych rękawiczek. Po nałożeniu preparatu pies nie powinien być głaskany przez kilka godzin, dlatego najlepiej zrobić to wieczorem. Natomiast przez kolejne trzy dni pies nie powinien być kąpany, aby nie zmyć ze skóry zaaplikowanej substancji. O tym, jak i gdzie wykąpać psa przeczytaj tutaj.
Kropelki są bardzo wygodne do stosowania, ale chronią psa tylko przez około miesiąc. Po miesiącu należy nałożyć nową dawkę preparatu.
Tabletki
Przy tej metodzie zdania są bardzo mocno podzielone. Podawanie tabletek zabezpieczających psa przed kleszczami ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Niewątpliwie jest to jednak najwygodniejsza z metod, ale jak wszystkie leki tak i ten podajemy dopiero po konsultacji z weterynarzem. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż substancja czynna z tabletki zadziała dopiero wtedy, gdy kleszcz znajdzie się na skórze psa. Może zdarzyć się sytuacja, że kleszcze uczepią się sierści psa i wejdą na nim do naszego domu. Pies strzepnie się i kleszcze zostaną rozrzucone po całym domu, wówczas będą zagrożeniem dla wszystkich domowników.
Jak usunąć kleszcza?
Kiedy już znajdziemy kleszcza na skórze naszego psa nie wpadajmy w panikę. Używając specjalnych szczypiec lub lassa do usuwania kleszczy, możemy łatwo pozbyć się intruza. Pamiętajmy, że kleszcza nie wolno wyciągać na siłę, należy go wykręcić. Wykręcając kleszcza musimy skontrolować, czy nie została jakaś z jego części w ciele psa. Miejsce po kleszczu należy zdezynfekować. Uwaga! Kleszcza nie wolno polewać spirytusem! Taki zabieg przyspieszy przekazanie z kleszcza do psa wszystkich chorób, które w sobie nosi. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo usunąć kleszcza należy poprosić o pomoc weterynarza lub groomera.
Uwaga! Niektóre psy ze względu na silne przyciąganie do siebie kleszczy, powinny być zabezpieczone podwójnie (np. obroża i kropelki).